מכתב תודה – תוכנית למרחב, עו”ס חגית סבג

logo-1

הסיפור נגמר בזה שהיה שידוך מוצלח. הוא התחיל בזה שהייתי עסוקה בהכנה של קבוצת פרידה מהתכנית בה אני עובדת כמלווה ומנחה: תכנית למרחב- ליווי ארוך טווח של צעירים חסרי עורף משפחתי ובעלי כוחות. היה לי ניסיון מוצלח בעבר עם קבוצת פלייבק והדברים כמעט נסגרו מולם כשהמנהל שלי הזמין אותי לפגישה עם חגית ואיריס. משם התחלנו.

זה היה חיבור מרתק ומשמעותי בין הנושא- פרידת הצעירים מהתכנית לאחר כשמונה שנות ליווי אישי וחברתי- לבין הכלי של דימויים, צילום ותצלומים. אבל החיבור הזה לא עומד בפני עצמו רק כרעיון תיאורטי, החיבור הזה לא היה כך אילולא חגית ואיריס; האופן בו הן מזמינות את הקבוצה לעבוד, ההתחברות הרגשית, הסבלנות לתהליך, ההעזה והאיתגור של הקבוצה וההקשבה למה שמתרחש, כל הזמן. זה התחיל בכך שלא נבנתה תכנית מפגשים מ- א’ ועד ת’, היה תכנון של הרעיון, פרישת האפשרויות אבל ההתאמה הייתה לאורך כל הדרך. מעבר לשעות המפגשים, התקיים מסע מקביל של ההנחיה, התייחסות לפרטים כאשר מבט אחד מופנה לאחור לבחון את מה שהיה ומבט אחד קדימה לבנות על גביו את ההמשך.

לאורך הדרך (13 מפגשים) נשמעה בקבוצה האמירה שזו ההזדמנות היחידה בחייהם שבה הם “עושים פרידה”- נותנים לה מקום, מתייחסים אליה. השילוב עם הכלי צילום ותיעוד היה משמעותי ב”עשיית הפרידה”; הוא אפשר עבודה אישית ומקום ל”הבעה אישית” לצד תהליך בין-אישי קבוצתי ביחס לתכנית. במקביל למפגשי הקבוצה, התקיים בתכנית “יום למרחב” השנתי, לציון 11 שנות פעילות. חגית ואיריס נענו ברצון ובנכונות לבקשת הקבוצה והתכנית להנחות את הקבוצה בעבודה על יצירה לתערוכה ב”יום למרחב”, בו אכן הוצגה יצירה גדולה של הקבוצה, יצירה אשר הייתה להם מקור לגאווה.

הן אפשרו לקבוצה לעבור שני תהליכים לא פשוטים: להיהפך לקבוצה ולהיפרד מהתכנית. הרבה מעבר לשימוש במצלמה, הצעירים למדו את שפת הדימויים ויצרו בתוך זה שפה שלהם. ביחס אליהן כזוג מנחות, אחד הפידבקים שהתקבלו מהקבוצה היה על כך שהנוכחות שלהן מותאמת במדויק לצרכים המשתנים ושהשילוב ביניהן יוצר אוירה נעימה ומקבלת. הן אפשרו למשתתפים בקבוצה להתנסות בהסתכלות על עצמם היום, ובראי הזמן; ולעבור תהליך קבוצתי משמעותי. הטכניקות החווייתיות בארגז הכלים שלהן היו מגוונות והותאמו לאופי המפגש ולמטרותיו. אחת הסגולות שלהן היא שהן נאמנות למטרה ולרעיון ועדיין מגלות גמישות.

ההתנהלות איתן הייתה מקצועית אבל מקרוב, באחריות ובמעורבות. הן הובילו תהליך קבוצתי מורכב, וחצו בדרך את כל השלבים באופן מעורר הערכה. ההקשבה למה שמתרחש התבטאה גם במינונים המותאמים של עשייה לצד שיחה, עבודה לצד “חפירות” והקשבה לזרמים התת-קרקעיים של הקולות השונים בקבוצה.

יש הרבה כלים טובים לעבוד עם כל קבוצה, על כל נושא, אבל הם טובים באמת כשהם בידיים הנכונות. חגית ואיריס הן הידיים הנכונות.

אשמח לתת פרטים נוספים: חגית סבג-גרבוביצקי, עו”ס-מלווה, תכנית למרחב.

logo1-2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *