סיפור ותמונה | הרצאה וסדנה “לב אל לב”

הרצאה וסדנה חווייתית – ארגון לב אל לב
אחת מסדנאות הפוטותרפיה שהעברנו במסגרת שיתוף פעולה בין “מנגטיב לפוזיטיב” ועמותת נט”ל, נערכה בסיומו של מסע חוויתי בן שבוע שהשתתפו בו שלושים נשים מצפון אמריקה, חברות בארגון “Heart to Heart”, השייך ל-Jewish Federations of North America.
נפגשנו עם ראש צוות גיוס ופיתוח משאבים של נט”ל ועם מארגנת המסע מטעם “Heart to Heart”. תיאמנו ציפיות, הגדרנו יחד את מטרות המפגש ולמדנו עוד על אודות הקבוצה המיוחדת הזאת ועל צרכיה.
מכיוון שרוב המשתתפות עוסקות בדרך זו או אחרת בתחום הטיפול הוחלט שהבוקר יחולק לשלושה חלקים. בחלק הראשון נציג את הפוטותרפיה, בחלק השני נערוך סדנה חווייתית לעיבוד חוויות המסע ובחלק השלישי נספר על פרויקט שנערך בפנימייה בדרום הארץ בחודשים שלאחר מבצע “עופרת יצוקה”.
עם הגעתן לארץ קיבלו כל המשתתפות במסע מצלמות חד-פעמיות והתבקשו לצלם במהלך השבוע רגעים מרגשים במיוחד. לפני המפגש אספנו את המצלמות ופיתחנו את התצלומים.

פתחנו את המפגש בהרצאה על אודות הפוטותרפיה. הצגנו את יתרונות הכלי, את כוחם של הצילום והתצלום ואת אפשרויות העבודה עמם. לאחר מכן התחלנו בסדנה החווייתית. חילקנו את המשתתפות לקבוצות ובכל אחת מהן חמש-שש נשים. כל קבוצה קיבלה את התצלומים שפיתחנו מן המצלמות החד-פעמיות, גיליון עבודה גדול, תצלומים השלכתיים שונים, חומרי יצירה מגוונים. ההנחיה הייתה להביע בעזרת התצלומים את התהליך שעברו במהלך השבוע: עם מה הגיעו ועם מה הן עוזבות. מה הרגישו, מה חשבו, למה ציפו לפני הגעתן לארץ, ומה הן מרגישות הבוקר, לאחר שבוע כה אינטנסיבי ההתרגשות הייתה רבה. תחילה מן התצלומים המפותחים, לאחר מכן מתהליך הכנת הקולאז’. התצלומים אפשרו למשתתפות להיזכר בחוויות ובמפגשים אנושיים, לעבד את חווית המסע, להעלות רגשות שונים ולשתף בהן את חברותיהן לקבוצה. תובנות שונות עלו במהלך העבודה: ההבנה עד כמה הן מזדהות עם החברה הישראלית, מרגישות קרובות אליה, וכן ההבנה עד כמה שונה הזהות שלהן, הנשית-יהודית, מן הזהות הנשית-ישראלית.

עם סיום העבודה יצרנו מעין תערוכה קטנה מכל לוחות הקולאז’ים. העבודות עמדו זו לצד זו ונראו מרשימות – כולנו התרגשנו! כל קבוצה הציגה בגאווה את העבודה שלה – את אוסף התצלומים השונים שבהם השתמשה – כל תצלום טומן בחובו אנקדוטה, ממצה רגש, מסכם פיסה מן החוויה הגדולה. לכל צבע ולכל אות שנכתבה משמעות, וגם היא נבחנה בפרטי פרטים.
אחרי שסיכמנו את הסדנה הצגנו לפני המשתתפות פרויקט בן עשרה מפגשים שנערך בפנימיה בדרום הארץ בחודשים שלאחר מבצע “עופרת יצוקה”. סיפרנו על המשתתפות, על החוויה הטראומטית שחוו לפני המבצע ובמהלכו, ועל תהליך עיבוד החוויה שהתאפשר בזכות השימוש בצילום ובתצלום. ההרצאה לוותה בדוגמאות מהשטח.
המשתתפות, כל אחת מהן מעיר וממדינה אחרת בצפון אמריקה, שמחו על ההזדמנות שניתנה להן לעבד את חווית המסע יחד עם המשתתפות אחרות. הן התלהבו מן הפוטותרפיה וסיפרו שמעולם לא שמעו על אודותיה לפני כן. עוד הוסיפו כי ינסו לשלב אותה בארגז הכלים הפרטי שלהן, ובעיקר התרגשו מתהליך העבודה עם התצלומים שלהן ועם תצלומים אחרים שסימלו עבורם את חווית המסע.
כשבוע לאחר מכן שלחנו לכל המשתתפות גלויה ובה מקבץ תמונות מן הסדנה – סיכום של החוויה.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *